Δευτέρα, 19 Ιουνίου 2017 20:17

Κύπελλο Συνομοσπονδιών: Η Γερμανία πήρε το ντέρμπι (3-2) με την Αυστραλία

Η Γερμανία ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο 2ο όμιλο του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών της Ρωσίας, καθώς στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική επικράτησε 3-2 της Αυστραλίας, στο Σότσι.

Τα «πάντσερ» του Γιόαχιμ Λεβ άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Στιντλ, αλλά οι «socceroos» ισοφάρισαν στο 41ο με τον Ρόγκιτς, μόνο που δεν το χάρηκαν για πολύ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντράξλερ ξανάδωσε προβάδισμα στη «νατσιονάλμανσαφτ» με εκτέλεση από τα 11 μέτρα και στο 48΄ ο Γκορέτσκα έγραψε το 3-1.

Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου δεν πτοήθηκαν πάντως και στο 56΄ μείωσαν με τον Γιούριτς, χωρίς όμως να κατορθώσουν να φτάσουν στην ισοφάριση στη συνέχεια.