Κυριακή, 18 Ιουνίου 2017 21:39

Κύπελλο Συνομοσπονδιών: Ισοπαλία της Πορτογαλίας με Μεξικό

Το Μεξικό αποδείχθηκε «ζόρικος» αντίπαλος για την πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία, καθώς οι Λατίνοι, μοναδική ομάδα που έχει κατακτήσει τον τίτλο από τις μετέχουσες στη διοργάνωση, απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών της Ρωσίας.

Οι «τρικολόρες» του Χουάν Κάρλος Οσόριο βρέθηκαν να κυνηγούν τους αντιπάλους τους δύο φορές στο σκορ, όμως κατάφεραν να επιστρέψουν και τις δύο και να κατακτήσουν το βαθμό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην «Καζάν Αρένα» οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν στο 35΄ με τον Κουαρέσμα, από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά στο 42΄ οι Μεξικανοί έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Τσιτσαρίτο από γύρισμα του Βέλα.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος φάνηκε ότι θα πάρει τη νίκη, όταν στο 86΄ ο Σέντρικ Σοάρες έγραψε το 2-1,  αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έκτορ Μορένο νίκησε στον αέρα τον Φόντε, σε εκτέλεση κόρνερ, κι έδωσε το βαθμό στους Λατίνους.