Σάββατο, 10 Ιουνίου 2017 19:29

World League: Δεύτερη σερί ήττα για την εθνική βόλεϊ

Μετά την Βενεζουέλα, η εθνική ομάδα βόλεϊ ηττήθηκε και από το Κατάρ με 0-3 στο πλαίσιο της Β΄ φάσης του World League που διεξάγεται στο Ταλίν της Εσθονίας.

Σε σχέση με το πρώτο ματς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έδειξε καλύτερη εικόνα, ενώ θετικά μηνύματα άφησαν και οι νεαροί, Κασαμπαλής και Τσέλιος.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 22-18 στο πρώτο σετ, αλλά δέχτηκε επί μέρους σκορ 7-1 και ηττήιθηκε 23-25.  Πολύ καλά ξεκίνησε και στο δεύτερο σετ, όπου προηγήθηκε 5-1, αλλά από κει και πέρα οι παίκτες του Κατάρ κατάφεραν να πάρουν γρήγορα προβάδισμα με 10-8 και να φτάσουν σχετικά άνετα στο 2-0 (25-21).

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με την Εθνική να φτάνει κοντά στη νίκη (24-23), αλλά τελικά η ομάδα του Τζακάρντι ήταν αυτή που τελείωσε το ματς με μπλοκ στον Κοκκινάκη (29-27).