Κυριακή, 04 Ιουνίου 2017 16:21

Κολύμβηση: Πρωταθλητής και στην ανοιχτή θάλασσα ο Ολυμπιακός

Με πρωταθλητή τον Ολυμπιακό στη γενική βαθμολογία και στις επιμέρους κατηγορίες (Άνδρες - Γυναίκες) ολοκληρώθηκε το Εθνικό πρωτάθλημα OPEN WATER, που διεξήχθη στη λίμνη Βεγορίτιδα.

Στη σημερινή τελευταία ημέρα των αγώνων ξεχώρισε ο υψηλός συναγωνισμός στην κούρσα των 5.000 μέτρων Ανδρών, όπου οι τρεις πρώτοι αθλητές βρέθηκαν σε απόσταση 57 εκατοστών του δευτερολέπτου ο ένας από τον άλλο.

Πρώτος τερμάτισε ο Νοτιοαφρικανός Ντέιβιντ – Ντάνιελ Μάρις σε 57:25.59 και τον ακολούθησαν οι Γιώργος Αρνιακός (Πανσερραϊκός) με 57:26.15 και Αντώνης Φωκαΐδης (Ολυμπιακός) με 57:26.16. Οι δύο αθλητές έπεσαν κυριολεκτικά μαζί στον τερματισμό, με τον Αρνιακό να κερδίζει για μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Γυναικών η Κέλλυ Αραούζου τερμάτισε σε 58:58.80, εξασφαλίζοντας διαφορά περίπου δυόμισι λεπτών από τη συναθλήτριά της στον Ολυμπιακό Στυλιανή – Ελευθερία Απλαντή, ενώ τρίτη ήταν η Ευδοκία Κρητικού του ΥΣ Ρόδου.