Κυριακή, 23 Απριλίου 2017 16:01

Ιταλία: Στάση... Σασουόλο για Νάπολι

Δεν τα κατάφερε η Νάπολι στο «Τσιτά ντελ Τρικολόρε» απέναντι στη Σασουόλο, σώζοντας μάλιστα τον ένα βαθμό μόλις στο 84ο λεπτό.

Οι «παρτενοπέι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 των γηπεδούχων, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής κι έχασαν έδαφος σε σχέση με τη Ρόμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Η ομάδα της Εμίλια-Ρομάνια βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Μέρτενς στο 52΄, αλλά με τέρματα των Μπεράρντι (59΄) και Ματσιτέλι (64΄) ανέτρεψε την κατάσταση.

Η ήττα ερχόταν ολοταχώς για τη Νάπολι, αλλά έξι λεπτά πριν τη λήξη ο Μίλικ ισοφάρισε για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, που είναι τρίτη στην κατάταξη, ένα βαθμό πίσω από τη Ρόμα αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Από την πλευρά της, η Σασουόλο ουσιαστικά σφράγισε την παραμονή καθώς μετρά 36 βαθμούς (14η), δηλαδή 15 περισσότερους από τη 18η Κροτόνε που αυτή τη στιγμή υποβιβάζεται.