Σάββατο, 22 Απριλίου 2017 00:00

Euroleague: Break της Νταρουσάφακα στη Μαδρίτη

Η Ρεάλ την... πάτησε όπως ο Ολυμπιακός απόψε, καθώς δεν έλαβε το μήνυμα από τον πρώτο αγώνα. Η Νταρουσάφακα του Ντέιβιντ Μπλατ άλωσε το «Παλάθιος ντε λος Ντεπόρτες» με 84-80 και αφαίρεσε το πλεονέκτημα έδρας της «βασίλισσας».

Οι Τούρκοι ήταν αποφασισμένοι, ψύχραιμοι στα σημεία που έκριναν τον αγώνα κι ευτύχησαν να έχουν σε εξαιρετικό βράδυ τους Γουοναμέικερ (21 πόντοι), Ζίζιτς (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), και Γουίλμπεκιν, που είχε 17 πόντους με ένα καθοριστικό καλάθι στο φινάλε.

Η Νταρουσάφακα άντεξε στην αντεπίθεση των Ισπανών στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Γιουλ πήγε να πάρει το παιχνίδι μόνος του στην τρίτη περίοδο (16 από τους 22 πόντους του, 6 ασίστ), όμως ο εξαιρετικός πλέι μέικερ «σίγησε» στην τέταρτη περίοδο σκοράροντας μόλις 2 πόντους και χάνοντας σχεδόν όλα τα σουτ που επιχείρησε.