Τρίτη, 11 Απριλίου 2017 22:17

Βόλεϊ: Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στο ται μπρέικ ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό στον πρώτο ημιτελικό των play off και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, καθώς οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 2-0 (29-27, 25-22) και φάνηκε ότι δεν θα είχαν προβλήματα στο τρίτο σετ. Οι «πράσινοι», όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα (12-8) και 14-11, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 13-14, αλλά τελικά ο Σαφράνοβιτς έκανε το 15-13 και χάρισε τη νίκη στους «ασπρόμαυρους».

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Βραζιλιάνος, Ντάντε, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και τρεις άσους, όντας ο παίκτης που έδωσε προβάδισμα νίκης στον ΠΑΟΚ με 2-0.