Δευτέρα, 10 Απριλίου 2017 20:49

Μπάσκετ: «Πάτησε το γκάζι» στο β΄ μέρος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός «πάτησε το γκάζι» στο β΄ μέρος και πήρε άνετα τη νίκη στην Πάτρα με 72-53 επί του Προμηθέα στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 25ης αγωνιστικής της Α1.

Το ματς «σημαδεύτηκε» από τον τραυματισμό του Κεμ Μπιρτς στον αστράγαλο λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Καναδός συγκρούστηκε με τον Ντομινίκ Γουότερς, με αποτέλεσμα να πέσει στο παρκέ με έντονους πόντους. Αποχώρησε υποβασταζόμενος από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού και προς στιγμή ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και οι συνεργάτες του «πάγωσαν» ενόψει των αγώνων με την Αναντολού Εφές για τα play off της Euroleague.

Μετά από λίγη ώρα, πάντως, το τεχνικό επιτελείο των «ερυθρόλευκων» πληροφορήθηκε από το ιατρικό τιμ ότι με βάση τις πρώτες ενδείξεις ο τραυματισμός του Καναδού σέντερ δεν δείχνει να είναι σοβαρός και μάλλον πρόκειται για ένα ελαφρύ διάστρεμμα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Προμηθέας «κοίταξε στα μάτια» τον αντίπαλό του στο πρώτο 20λεπτο και βρέθηκε να χάνει με 28-32, ωστόσο, στην επανάληψη οι Πειραιώτες ανέβασαν.. στροφές, πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά κι έφτασαν άνετα στην 24η νίκη τους στην Α1.

Πλέον, θέλουν άλλη μία τη Μεγάλη Πέμπτη με την Κύμη στο ΣΕΦ στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου για να «σφραγίσουν» και μαθηματικά την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας σε όλες τις σειρές των play off.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού στο σημερινό ματς ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 14 πόντους, ενώ άλλους 10 πέτυχε ο Βασίλης Σπανούλης.