Κυριακή, 09 Απριλίου 2017 00:38

Ισπανία: Δώρο Μίτσελ στη Ρεάλ η νίκη επί της Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα αυτοκτόνησε στο «Ροσαλέδα», καθώς ηττήθηκε 0-2 από τη Μάλαγα κι έχασε την ευκαιρία να φτάσει τη Ρεάλ στην κορυφή, μετά την ισοπαλία των «μπλάνκος» στο ντέρμπι της Μαδρίτης με την Ατλέτικο.

Η μεγάλη δόξα της «βασίλισσας» και νυν τεχνικός των Ανδαλουσιάνων (πρώην του Ολυμπιακού), ο Μίτσελ Γκονζάλεθ, οδήγησε μαεστρικά την ομάδα του σε μια μεγάλη όσο και πανάξια νίκη.

Τα γκολ που έκριναν τη συνάντηση σημείωσαν στο 32΄ ο Σάντρο Ραμίρες και στο 90΄ ο Τζόνι. Τα δεινά των «μπλαουγκράνα» δεν τελείωσαν όμως με την ήττα, καθώς στο 66΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Νεϊμάρ, όταν σε μια αψυχολόγητη ενέργεια χτύπησε χωρίς λόγο αντίπαλό του.

Η «Μπάρτσα» προβλημάτισε με την απόδοσή της, καθώς οι «αστέρες» της κινήθηκαν στη μετριότητα κι αυτό δεν είναι καλό σημάδι ενόψει των πολύ πιο απαιτητικών που έπονται απέναντι στη Γιουβέντους, για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σεβίλλη του Χόρχε Σαμπάολι, που εκμεταλλεύτηκε την ισχύ του «Σάντσεθ Πιθχουάν» για να καταβάλει την αντίσταση της Λα Κορούνια με 4-2 και να μειώσει την απόσταση από την τρίτη Ατλέτικο στον ένα βαθμό.

Το παιχνίδι ήταν απολαυστικό στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στο αρχικό δεκάλεπτο, καθώς μόλις στο 9΄ το σκορ ήταν 2-1 υπέρ των γηπεδούχων και στο 25ο λεπτό 2-2 (1΄ Γιόβετις, 9΄ Σαράμπια - 4΄, 25΄ Κακουτά), αλλά τα γκολ των Κορέα (32΄) και Μπεν Γεντέρ (89΄) επανέφεραν την... τάξη.