Παρασκευή, 07 Απριλίου 2017 16:50

Πόλο: Στα ημιτελικά της Α1 Ανδρών ο ΠΑΟΚ, εκτός ο Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά της Α1 Ανδρών με δύο νίκες επί του Παναθηναϊκού, του οποίου επιβλήθηκε 9-7 στο Εθνικό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης για το 2-0.

Ο «Δικέφαλος» θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας, ενώ οι «πράσινοι» έμειναν για πρώτη φορά από το 2013 εκτός ημιτελικών και θα παίξουν για την πέμπτη θέση σε μονό αγώνα εναντίον του «χαμένου» στη σειρά Γλυφάδα-Παλαιό Φάληρο.

Οπως στο πρώτο παιχνίδι, έτσι και σήμερα ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-0 στο ξεκίνημα και διατήρησε το προβάδισμα (με εξαίρεση το 4-4 στις αρχές της τρίτης περιόδου) ως το τέλος του τρίτου οκταλέπτου (6-4).

Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 πέρασαν μπροστά 8-6, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε και στο τελευταίο λεπτό οι «πράσινοι» είχαν ευκαιρία με παίκτη παραπάνω να ισοφαρίσουν, όμως ο Καραμπέτσος απέκρουσε και ο Τσολακούδης στην κόντρα διαμόρφωσε το τελικό 9-7.