Δευτέρα, 03 Απριλίου 2017 20:36

Μπάσκετ: Νίκησε τα Τρίκαλα με το μυαλό στο Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός

Στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 24ης ημέρας στην Α1 Ανδρών, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τα Τρίκαλα με 93-63 στο ΟΑΚΑ και πλέον στρέφει όλη την προσοχή του στην κρίσιμη αναμέτρηση της Πέμπτης με τη Μακάμπι, που θα κρίνει την τελική κατάταξή του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Κριτική στο παιχνίδι δεν μπορεί να γίνει, αφού το σκορ μιλά από μόνο του. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ επιθετικά και τελείωσαν ξεκούραστα τον αγώνα, παίρνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά.

Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε να σκοράρουν όλοι οι παίκτες του, ενώ η διαφορά δυναμικότητας επέτρεψε στον Ισπανό κόουτς να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, με τον Μάικ Τζέιμς να παίζει περισσότερο απ΄ όλους (24΄13΄΄).

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε μεγάλη διάθεση κι ενέργεια, με τον Κένι Γκάμπριελ να δίνει τη δική του παράσταση. Ο Αμερικανός φόργουορντ ξεκίνησε με 4/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και το τέλος της συνάντησης τον βρήκε με 22 πόντους (2/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα), επίδοση που αποτελεί ρεκόρ σεζόν στις εγχώριες διοργανώσεις.