Τρίτη, 28 Μαρτίου 2017 09:40

ΝΒΑ: Εξαιρετικός ο Κουφός, εκτός ο Παπαγιάννης

Σημαντική συνεισφορά στη νίκη του Σακραμέντο επί του Μέμφις (91-90) είχε ο Κώστας Κουφός.

Οι «βασιλιάδες» πανηγύρισαν για δεύτερη σερί μέρα μία ακόμη επιτυχία... στον πόντο, χάρις στις δύο βολές του Ντάρεν Κόλισον στα 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Μεγάλο ματς έκανε ο Κώστας Κουφός στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε. Ο διεθνής σέντερ σημείωσε 11 πόντους (5/7 δίποντα, 1/1 βολή), πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα, έριξε 3 τάπες χωρίς κανένα λάθος στο διάστημα που έπαιξε. Αντίθετα, ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου.

Συνήθεια έχουν γίνει τα triple double την τρέχουσα περίοδο για τον Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο οποίος με το 37ο εφετινό οδήγησε την Οκλαχόμα σε μεγάλο «διπλό» επί του Ντάλας με 92-91. Ο Ουέστμπρουκ τελείωσε το ματς με 37 πόντους,13 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ με δικό του καλάθι 7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς το Σαν Αντόνιο υποχρέωσε σε βαριά ήττα το Κλίβελαντ με 103-74, αποτέλεσμα που έφερε την Βοστόνη στην κορυφή της Ανατολής.

Ο Λέοναρντ με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Τεξανών, ενώ από τους πρωταθλητές ο ΛεΜπρόν σταμάτησε στους 17 πόντους.