Κυριακή, 12 Μαρτίου 2017 21:28

Super League: «Κιτρινόμαυρος» θρίαμβος, 3-0 η ΑΕΚ τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ επιζητούσε νίκη επί του ΠΑΟΚ έστω και με... μισό γκολ, προκειμένου να παραμείνει σε τροχιά πλέι οφ. Τελικά τα κατάφερε και με το παραπάνω, αφού θριάμβευσε στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» με 3-0 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση, μετά την ήττα της Ξάνθης στην Κέρκυρα.

Ηγέτης της Ένωσης ήταν ο εξαιρετικός Σέρχιο Αραούχο, που άνοιξε το σκορ στα 49΄΄ από την έναρξη του αγώνα κι άνοιξε διάπλατα το δρόμο προς τη νίκη, ενώ στο 85΄ υπέγραψε ως MVP του παιχνιδιού με άλλο ένα καταπληκτικό γκολ.

Οι παίκτες των δύο ομάδων σχεδόν δεν είχαν ακόμη «ζεσταθεί», όταν οι φιλοξενούμενοι με μια σειρά διαδοχικών αμυντικών λαθών επέστρεψαν στον Αργεντινό στράικερ να κάνει μια εκπληκτική τρίπλα και με σουτ στην απέναντι γωνία του Γλύκου να ανοίξει το σκορ μέσα σε αποθέσωη.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο κερδίζοντας τη μάχη του κέντρου, κι αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να ελέγχει το ματς. Ο Αϊντάρεβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 27΄, όταν από κάθετη πάσα του Βάργκας βρέθηκε απέναντι στον Γλύκο και προσπάθησε να περάσει τη μπάλα από πάνω του χωρίς να τα καταφέρει.

Στο επόμενο λεπτό ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έκανε μεγάλη απόκρουση σε «βολίδα» του Σιμόες από τα 25 μέτρα, για να χάσουν δυο ευκαιρίες οι Θεσσαλονικείς στο τέλος του ημιχρόνου, πρώτα με τον Κρέσπο να πλασάρει τον Μπάρκα αλλά τον Γκάλο να αποκρούει με τάκλιν, ενώ στο κόρνερ που ακολούθησε ο Μάτος βρήκε χώρο για εξ επαφής κεφαλιά, αλλά ο Μπάρκας αντέδρασε σωστά.

Στο 53΄ οι αριθμητικοί συσχετισμοί άλλαξαν, κι αφού οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ είχαν χάσει τεράστια διπλή ευκαιρία με Μάνταλο και Αραούχο, στο 50΄. Στο σημείο εκείνο ο Μαλεζάς «μάζεψε» με το χέρι την μπάλα, είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Ακόμη κι έτσι πάντως με το 0-1 ο ΠΑΟΚ παρέμενε στο παιχνίδι, ως το 86ο λεπτό. Τότε ο Αραούχο με ένα απίθανο σουτ από περίπου 30 μέτρα έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «Γ» του Γλύκου, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο αντικαταστάτης του Αραβίδης χρίστηκε επίσης σκόρερ, στην επιστροφή του μετά από τρεις μήνες, όταν διαμόρφωσε το τελικό 3-0 μετά από φάουλ του Μάνταλου.