Κυριακή, 12 Μαρτίου 2017 19:55

Μπάσκετ: Άνετος στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 97-74 τον Απόλλωνα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και πέρασε στην πρώτη θέση της Α1 Ανδρών, περιμένοντας το αποτέλεσμα του αυριανού ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακός.

Πέρα από τη νίκη, οι «πράσινοι» είδαν με χαρά τον Τζέιμς Γκιστ να επιστρέφει στους αγωνιστικούς χώρους, περίπου τέσσερις μήνες μετά τον τραυματισμό του. Ο Αμερικανός έπαιξε για περίπου 16 λεπτά, ενώ ο Τσάβι Πασκουάλ τον ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 12-5 στο 4΄ και 19-11 στο 7΄. Ο Τζέιμς με τρίποντο «έγραψε» το 22-13, περίπου 1,5 λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, για να ακολουθήσει ένα μικρό σερί 4-0 του Απόλλωνα που έκλεισε το δεκάλεπτο στο -5 (22-17).

Στο 14΄ και με το σκορ 30-24 ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί για να φτάσει στο +20 (44-24), 1΄40΄΄ πριν το ημίχρονο. Ο Απόλλωνας μείωσε σε 42-56 στο 25΄, αλλά μέχρι εκεί, καθώς με τρίποντο του Καλάθη ο Κυπελλούχος Ελλάδας έφτασε στο 67-47 κι έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων.