Σάββατο, 11 Μαρτίου 2017 22:20

Αγγλία: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ

Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ είναι οι πρώτες ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, καθώς οι «πολίτες» νίκησαν εκτός έδρας τη Μίντλεσμπρο με 2-0 και οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν της Λίνκολν (5η κατηγορία) με 5-0 στο «Εμιρέιτς».

Τα γκολ της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα σημείωσαν οι Σίλβα (3΄) και Αγουέρο (67΄). Από την πλευρά της, η Λίνκολν κράτησε στο «μηδέν» για 45 λεπτά τη διάσημη αντίπαλό της.

Η πρώτη ερασιτεχνική ομάδα, που φτάνει στους προημιτελικούς του FA Cup τα τελευταία 100 χρόνια, αποχώρησε με το κεφάλι ψηλά.

Το σκορ άνοιξε στις καθυστερήσεις ο Θίο Γουόλκοτ, για να ακολουθήσουν οι Ζιρού (53΄), Γουότερφολ (αυτογκόλ, 58΄), Σάντσες (72΄) και Ράμσεϊ (75΄).