Κυριακή, 05 Μαρτίου 2017 18:41

Μπάσκετ: Άνετες νίκες των «αιωνίων» με Άρη και Λαύριο

Με «υγιεινούς περιπάτους» ολοκλήρωσαν την 20ή αγωνιστική της Α1 οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι. Ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του ΟΑΚΑ νίκησε εύκολα τον Άρη με 70-54, ενώ στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός έκανε μία καλή... προπόνηση κόντρα στο Λαύριο (84-52).

Με «πολυφωνία» στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα (κυρίως στο β΄ 10λεπτο) ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του την ήττα από την Νταρουσάφακα στα τελευταία λεπτά κι από το πρώτο μέρος «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι με τους Θεσσαλονικείς.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη «κοίταξε στα μάτια» τον αντίπαλό του στην πρώτη περίοδο, αλλά η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που ξέφυγε με +21 (44-23) στο δεύτερο 10λεπτο και με σωστή διαχείριση στη συνέχεια έφτασε άνετα στην 19η νίκη της.

Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 19 πόντους, ενώ ο Βλάντο Γιάνκοβιτς τελείωσε το ματς με 13.

Χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να διαλύσει με 84-52 το Λαύριο στο κλειστό του Νέου Φαλήρου με . Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, «οικοδόμησαν» διαφορά ασφαλείας από το πρώτο 10λεπτο κι έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του δύσκολου αγώνα που ακολουθεί στην Euroleague με την Νταρουσάφακα.

Με την 19η νίκη στην Α1 οι Πειραιώτες ισοβαθμούν με τον Παναθηναϊκό στην κορυφή, αλλά υπερτερούν στην ισοβαθμία του «αιωνίου» αντιπάλου τους.

Ο Μάντζαρης με 12 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Πειραιωτών, ενώ από 10 πέτυχαν οι Λοτζέσκι και Παπαπέτρου.