Παρασκευή, 03 Μαρτίου 2017 20:57

Euroleague: Ήττα και «αντίο» στην 4η θέση ο Παναθηναϊκός

Την 10η ήττα σε 24 ματς στην Euroleague γνώρισε απόψε ο Παναθηναϊκός στην Πόλη από την Νταρουσάφακα με 72-77 και ουσιαστικά απώλεσε και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για να μπει στην τετράδα.

Οι «πράσινοι» σε ένα ακόμη ματς «πλήρωσαν» τα «νεκρά»« διαστήματα που είχαν, ιδιαίτερα στην 3η περίοδο, όταν βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 12 πόντους (48-36). Κατάφεραν, όμως, να «επιστρέψουν» στο ματς και όχι μόνο να καλύψουν τη διαφορά, αλλά και να ξεφύγουν με +6 (61-55) στην 4η περίοδο.

Και πάλι, όμως, έπαθαν «μπλακ άουτ» στα τελευταία λεπτά, απόρρεια της κακής περιφερειακής άμυνας και των λαθών που έκαναν (Τζέιμς, Μπουρούσης και Ρίβερς) και σε συνδυασμό με τα μεγάλα σουτ από τους Γουοναμέικερ και Κλάιμπερν οι Τούρκοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την 12η νίκη τους, με την οποία διατηρήθηκαν «ζωντανοί» στη μάχη της πρόκρισης.

Πλέον, ο πρώτος στόχος των «πρασίνων» είναι να μπορέσουν να διατηρήσουν την 5η θέση, καθώς έχουν πολύ δύσκολο πρόγραμμα με το επόμενο ματς να είναι ξανά εκτός έδρας με την Ζαλγκίρις Κάουνας.

Κορυφαίος του «τριφυλλιού» ήταν ο Σίνγκλετον που τελείωσε το ματς με 23 πόντους, έναν λιγότερο από τον εκπληκτικό Γουόναμεικερ της Νταρουσάφακα. Με 12 τελείωσε το ματς ο Ρίβερς και 10 ο Μπουρούσης (8 εκ των οποίων στο πρώτο 10λεπτο), ενώ δεν σκόραραν οι Τζεντίλε, Γκάμπριελ κι ο Καλάθης πέτυχε μόνον 5 πόντους.