Τετάρτη, 01 Μαρτίου 2017 23:47

Ιταλία: Προβάδισμα η Λάτσιο για τον τελικό Κυπέλλου

Η Λάτσιο είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia, μετά τη σημερινή της νίκη με 2-0 επί της Ρόμα.

Το... πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι της «αιώνιας πόλης» βρήκε νικήτρια την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι (ήταν τυπικά γηπεδούχος στο «Ολίμπικο») και, πλέον, οι «λατσιάλι» κρατούν την τύχη στα χέρια τους ενόψει του αγώνα ρεβάνς της 5ης Απριλίου.

Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσαν οι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 29ο και Ιμόμπιλε στο 78ο λεπτό. Βασικός για τους «τζαλορόσι» κι απόψε ο Κώστας Μανωλάς, ήταν ο αριστερός στόπερ στο 3-4-3 (ή 3-4-2-1) του Λουτσιάνο Σπαλέτι, δίπλα στους Φάτσιο και Ρούντιγκερ.