Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2017 21:28

Βόλεϊ: «Θρίλερ» στην Κυψέλη με νικητή τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1 με τον Παναθηναϊκό (3-1) στο κλειστό της Κυψέλης.

Το ματς των «αιωνίων» αντιπάλων ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες (25-22, 25-23) και τους «πράσινους» να επικρατούν στο τρίτο με 30-28.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στο τέταρτο σετ με το «τριφύλλι» να προηγείται 23-21, αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν 23-23 και αργότερα 24-24. Τελικά μέτρησε η εμπειρία, αλλά και οι ποιότητα των «ερυθρόλευκων» που έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 27-25 και ταυτόχρονα στη νίκη με 3-1.

Με το «διπλό» αυτό ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο που έχει από την έναρξη της περιόδου στη Volleyleague και, πλέον, με τους τρεις βαθμούς που πήρε ξέφυγε με 9 από το «τριφύλλι», καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και κατ΄ επέκταση το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των play off.