Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017 00:34

Βόλεϊ: Μεγάλη νίκη στο Βέλγιο για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη στο Μπέβερεν, επικρατώντας με ανατροπή 3-2 της βελγικής Αστερίξ και στη ρεβάνς του Ρέντη χρειάζεται ακόμα μία για να καταγράψει ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» αν και βρέθηκαν πίσω στα σετ με 1-2, στο τέταρτο σετ και μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ «ανέβασαν στροφές» σε επίθεση και μπλοκ, έκαναν την ανατροπή και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, με τη συμπαράσταση και των φίλων του που βρέθηκαν στο κλειστό της Αστερίξ, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο από την αρχή.

Η Μαλασάι και ο άσος της Λαζάρεβιτς άνοιξαν τη διαφορά στο +5 (6-11), οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μειώσουν, η Λαμπρούση σε πρώτο χρόνο διατήρησε σημαντική διαφορά (9-12), ενώ η Μαλασάι έκανε το 10-14 και με χαμένο σερβίς της Μπιεμπάου ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Στο «Μελίνα Μερκούρη», στις 8 Μαρτίου, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθεί, ενώ σε περίπτωση ήττας με 2-3 το παιχνίδι θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.