Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2017 19:50

Μπάσκετ: «Εκδρομή» στην Εύβοια για Παναθηναϊκό

Η Κύμη αποδείχθηκε «χαμηλό εμπόδιο» για τον Παναθηναϊκό, που νίκησε την ομάδα της Εύβοιας με 77-54 στο «Τάσος Καμπούρης» για τη 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Οι «πράσινοι» πέρασαν στην πρώτη θέση και περιμένουν τον αυριανό αγώνα ανάμεσα στον Κολοσσό και τον Ολυμπιακό, ενώ η Κύμη μετρά γνώρισε τη 12η ήττα και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Τις δύο ομάδες χώριζε διαφορά κλάσης και, ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το παιχνίδι παίζοντας πολύ καλά στη δεύτερη περίοδο, όταν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να σκοράρει μόλις 8 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η επίθεση πήρε... φωτιά (27 πόντοι), τα τριποντα έπεφταν ξανά «βροχή» και το παιχνίδι πήρε το δρόμο του. «Διψήφιοι» για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Μπουρούσης (13 πόντοι), Καλάθης (11π., 6ασ.), Σίνγκλετον (10π.) και Τζεντίλε (10π.).

Αντίθετα, από τους «νεοφώτιστους» ο μοναδικός παίκτης που κατόρθωσε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Τουντζιαράκης, με 11.