Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2017 21:47

Βόλεϊ: Στον Παναθηναϊκό το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του επί του πρωταθλητή ΠΑΟΚ (3-2) στο φετινό πρωτάθλημα και πήρε σημαντικό πλεονέκτημα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο.

Για να συμβεί όμως αυτό η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου χρειάστηκε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή, καθώς είχε βρεθεί να χάνει 0-2 σετ.

Η Ορεστιάδα σημείωσε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα με «θύμα» την Κύζικο (3-1), ενώ η Κηφισιά γνώρισε αναπάντεχη ήττα στο «Ζηρίνειο» από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (0-3) και βρέθηκε εκτός τετράδας, αφού ο Φοίνικας Σύρου νίκησε εύκολα την Παναχαϊκή με 3-0 και προσπέρασε.

Στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης βρίσκεται πλέον και ο Παμβοχαϊκός, που πέρασε εμφατικά με 3-0 από τη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Ηρακλή. Η 16η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί αύριο με τον αγώνα Ολυμπιακός-Ηρακλής Χαλκίδας.

Στην Α1 Γυναικών και στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός (εκτός έδρας) νίκησαν με 3-0 στα ντέρμπι Πανναξιακό και Α.Ο. Θήρας αντίστοιχα και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τις δύο πρώτες θέσεις.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Αίας Ευόσμου - Άρης 0-3, Μαρκόπουλο - Μακεδόνες 0-3, Ελπίδα Αμπελοκήπων - Θέτις Βούλας 1-3, ΑΕΚ - ΓΣ Ηλιούπολης 0-3.