Σάββατο, 28 Ιανουαρίου 2017 22:13

Απέδρασε από το Λεβερκούζεν η Γκλάντμπαχ

Η Μπορούσια Μενχεγκλάντμπαχ έφυγε με πολύ μεγάλη νίκη από την «Μπάι Αρένα» του Λεβερκούζεν απέναντι στην Μπάγερ, αφού χρειάστηκε να κάνει επική ανατροπή.

Τα «πουλάρια» βρέθηκαν να χάνουν 0-2 στο 34΄, από το γκολ του Γκλάο Ταχ στο 31΄ και του Χαβιέρ Ερνάντες τρία λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη όμως η Γκλάντμπαχ περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους γηπεδούχους και αφού ισοφάρισε με δύο γρήγορα γκολ του Λαρς Στιντλ (52΄, 58΄) πήρε τη νίκη με το τέρμα του Ράφαελ στο 71΄.

Η ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ έφτασε στους 20 βαθμούς και ανέβηκε στη 13η θέση, ενώ οι «ασπιρίνες» (24β.) έμειναν στην 8η, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσουν την πρώτη πεντάδα.