Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2017 00:18

Euroleague: «Ασθμαίνοντας» τη νίκη η Φενέρμπαχτσε

Η Φενερμπαχτσέ, αν κι έπαιζε στην έδρα της, νίκησε «με την ψυχή στο στόμα» τη Γαλατασαράι με 85-80, αφού χρειάστηκε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή επιστρέφοντας από το -15 (39-54) που είχε βρεθεί να χάνει στο 19ο λεπτό.

Κορυφαίος της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Γιαν Βέσελι, που με 20 πόντους κράτησε όρθια τη Φενέρ. Καθοριστικός και ο Μπόμπι Ντίξον, σημείωσε το τρίποντο της προσπέρασης (82-80) στα 43΄΄ πριν τη λήξη.

O Κώστας Σλούκας είχε 9 πόντους, 2 επιθετικά ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ για τους γηπεδούχους, που έφτασαν στο 13-7 και παρέμειναν στην τετράδα, ενώ η Γαλατασαράι μετρά 6 νίκες και 14 ήττες.

Η Μακάμπι (7-13) αποφάσισε να παίξει άμυνα και με τον Άντριου Γκάουντλοκ πρώτο βιολί στην επίθεσή της (17 πόντοι) νίκησε 60-52 της Ούνιξ Καζάν (7-13), για την οποία ο Κώστας Καϊμακόγλου έπαιξε 13 λεπτά και είχε 2 πόντους και 2 ριμπάουντ.