Κυριακή, 22 Ιανουαρίου 2017 15:03

La Liga: Σε απόσταση αναπνοής η Σεβίλη

Στο -1 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται η Σεβίλη, μετά το 4-3 επί της ουραγού, Οσασούνα, για την 19η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστής για τους Ανδαλουσιάνους ήταν ο Βιθέντε Ιμπόρα, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ, το ένα εις βάρος της ομάδας του αλλά δεν έπαιξε ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Στο 43΄ και 65΄ ο Ιμπόρα πέτυχε δύο γκολ, ενώ στο 63΄ έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της Σεβίλης. Η ομάδα της Παμπλόνα είχε προηγηθεί στο 15΄ με τον Λεόν, ενώ το 2-3 έκανε ο Βάσκεθ στο 80΄. Στα τε.λευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά έμειναν εκτεθειμένοι στην άμυνά τους, με αποτέλεσμα στο 92΄ να σκοράρει ο Σαράμπια και να τελειώσει το ματς.

Η Οσασούνα πάντως κατάφερε στο αμέσως επόμενο λεπτό να πετύχει και τρίτο γκολ με τον Κόντρο.