Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2016 21:20

Ανεβαίνει η Μάντσεστερ Σίτι, 3-0 τη Χαλ

Η Μάντσεστερ Σίτι ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και, παρότι για 70 λεπτά δυσκολευόταν αρκετά, εν τούτοις πέρασε με 3-0 από το «KCOM Stadium» απέναντι στη Χαλ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Γιάγια Τουρέ στο 72ο λεπτό, ενώ στο 78΄ ο Κελέσι Ιεανάτσο διπλασίασε και έσβησε κάθε υποψία απειλής για τους «πολίτες».

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το αυτογκόλ του Κέρτις Ντέιβις στις καθυστερήσεις. Η Σίτι έφτασε στους 39 βαθμούς ύστερα από 18 αγωνιστικές, επτά λιγότερους από την πρωτοπόρο Τσέλσι και δύο περισσότερους από τις τρίτες Άρσεναλ και Λίβερπουλ, που υποδέχεται αύριο τη Στόουκ.

Από την πλευρά του, το συγκρότημα του Μάικ Φίλαν παρέμεινε στους 12 βαθμούς (μαζί με τη Σουόνσι) και είναι ουραγός στην Premier League, όμως η διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται εκτός της ζώνης υποβιβασμού δεν είναι απαγορευτική.