Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2016 23:24

Βόλεϊ: Πρώτο βήμα πρόκρισης από τον Ολυμπιακό

Η ιστορία επαναλήφθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά... Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του, καθώς όπως και πέρυσι επιβλήθηκε 3-0 στο Ρέντη της κατόχου του Challenge Cup, C.S.M. Bουκουρεστίου, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες έφτασαν μαζί ως το 20-20, με τις «ερυθρόλευκες» να τρέχουν σερί 3-0 μετά από κόκκινη κάρτα για καθυστέρηση (21-20), μπλοκ της Γιώτα (22-20) και επίθεση της Μαλασάϊ (23-20), με την τελευταία να υπογράφει το 1-0 και το 25-23.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις γηπεοδύχες να «χτίζουν» διαφορά από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12), διαφορά που έφτασε στο +8 (22-14) για το 2-0 με 25-18.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν μπροστά με 22-20. Η Τσίμα μείωσε και η Χριστοδούλου με άσο ισοφάρισε, ξεκινώντας την ανατροπή.

Γιώτα και Μαλασάϊ έκαναν το 24-22, με το τελικό 25-22 να βρίσκει τις «ερυθρόλευκες» να πανηγυρίζουν. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο Βουκουρέστι στις 15 Ιανουαρίου 2017 και ο Ολυμπιακός προκρίνεται με νίκη (οποιοδήποτε σκορ), αλλά και ήττα με 2-3.