Δευτέρα, 05 Δεκεμβρίου 2016 18:40

Μπάσκετ: Άνετο απόγευμα στα Τρίκαλα ο Ολυμπιακός

Σε «υγιεινό περίπατο» μετέτρεψε την αναμέτρηση με τα Τρίκαλα ο Ολυμπιακός.

Τρεις ημέρες μετά τη μεγάλη νίκη στην Τουρκία επί της Νταρουσάφακα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν προπόνηση στην θεσσαλική πόλη και με το επιβλητικό 81-60 πέτυχαν το 9Χ9 στην Α1, όντας η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντιμετώπισε με σοβαρότητα το παιχνίδι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό κι αν εξαιρέσει κανείς την πρώτη περίοδο, στην οποία οι γηπεδούχοι «κοίταξαν στα μάτια» τον αντίπαλό τους (14-18), από κει και πέρα το ματς μετατράπηκε σε «παράσταση για ένα ρόλο».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ενόψει του δύσκολου εκτός έδρας αγώνα που ακολουθεί στην Euroleague με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, ενώ ξεκούρασε τον Βαγγέλη Μάντζαρη που δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου. Ο Γιάννης Αθηναίου με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπιρούτα και Κάφι που πέτυχαν από 12.

Η σημερινή ήττα ήταν η 2η εντός έδρας και 7η συνολικά για τους Θεσσαλούς σε 9 αγώνες.