Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου 2016 00:38

Euroleague: Νίκη με ανατροπή για την Μπασκόνια

Η Μπάμπεργκ είχε κάνει την έδρα της Μπασκόνια να σιγήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά η καθίζησή της στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι Βάσκοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-11, αποδείχθηκε μοιραία για τους Γερμανούς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με 15 πόντους διαφορά στο 27ο λεπτό (45-60), όμως οι Ισπανοί πέτυχαν επική ανστροπή φτάνοντας στο τελικό 81-74 και υποχρεώνοντς την πρωταθλήτρια Γερμανίας σε τρίτη συνεχή αποτυχία και συνολικά έκτη σε οκτώ αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα.

Της Μπασκόνια ηγήθηκαν οι Μπομπουά και Βόιτμαν, που σκόραραν από 20 πόντους, ενώ από το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι ο Μίλερ σκόραρε 16 πόντους. Ο Νίκος Ζήσης έπαιξε 29 λεπτά αλλά δεν κατόρθωσε να βοηθήσει ουσιαστικά την Μπάμπεργκ, μένοντας στους 5 πόντους και μοιράζοντας άλλες τόσες ασίστ.

Ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε τη δεύτερη συνεχή νίκη στη διοργάνωση την τρέχουσα εβδομάδα και συνολικά τέταρτη στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς μετά το «διπλό» επί της Μπάμπεργκ την Τρίτη νίκησε στο Βελιγράδι και την Αρμάνι Μιλάνο, με 83-70.

Ηγέτης των Σέρβων ήταν ο Σιμόνοβιτς, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους (5/9 τρίποντα) και μάζεψε 6 ριμπάουντ οδηγώντας την ομάδα του στο 4-4.