Κυριακή, 13 Νοεμβρίου 2016 20:25

Μπάσκετ: Ξέσπασε στον Απόλλωνα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός, λειτούργησε απολύτως ομαδικά μετά το «μήνυμα» του Γιάννη Σφαιρόπουλου με την διήμερη υποχρεωτική άδεια που έδωσε στον Γκριν και συνέτριψε στο ΣΕΦ με 83-55 τον Απόλλωνα Πατρών, στο ακροτελεύτιο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής.

Η αχαϊκή ομάδα ακολούθησε τους «ερυθρόλευκους» μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε στο 20-14 για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κάνουν αρκετά λάθη και ο Ολυμπιακός τους τιμώρησε, πρωτοστατούντος του Παπανικολάου που πέτυχε 9 πόντους στη β΄ περίοδο για να κλείσει το ημίχρονο στο 49-31.

Ο Απόλλωνας μείωσε στο 25΄ σε 40-52, όμως με πέντε συνεχείς πόντους του Αθηναίου η διαφορά ανέβηκε ξανά και με τρίποντο του Παπαπέτρου «στρογγύλεψε» στους 20 πόντους (60-40) στο 28΄.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διεκπεραίωση, με τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και να κάνουν μια πολύ καλή πρόβα τζενεράλε ενόψει της «διαβολοβδομάδας» που ακολουθεί, με τον αγώνα απέναντι στην Μπαρτσελόνα την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου και το παιχνίδι με τον Παναναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ δύο ημέρες αργότερα.

Άτυχος της βραδιάς στάθηκε ο Αγραβάνης, που τραυματίστηκε στο γόνατο ύστερα από πτώση στο παρκέ στο 15΄ και έφυγε υποβασταζόμενος από το παρκέ, αν και με την πρώτη εκτίμηση δεν φαίνεται να είναι κάτι πολύ σοβαρό.