Σάββατο, 12 Νοεμβρίου 2016 22:13

Βόλεϊ: Δεν άντεξε ο ΠΑΟΚ στο Ρέντη, Ηρακλής «4Χ4»

Η πρώτη ήττα του πρωταθλητή ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα και η τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τον Ηρακλή ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν κατά την 4η ημέρα στην Α1 Ανδρών, που θα ολοκληρωθεί αύριο με το ματς Κηφισιά-Παμβοχαϊκός.

Οι δύο αλλαγές που έκανε ο Σλόμπονταν Μπόσκαν όταν ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά 1-0 σετ και 19-15 στο 2ο οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη με 3-1, στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη».

Η είσοδος του Ανδρέα Φράγκου και του Κώστα Στιβαχτή μεταμόρφωσαν τον Ολυμπιακό, που απελευθερώθηκε σε σερβίς και επίθεση και πήρε την τέταρτη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα αλλά έδειξε πολύ καλά στοιχεία στα δύο πρώτα σετ. Στην κερκίδα βρέθηκαν ο Αμαράλ Ντάντε και ο Ερνάντο Γκόμεζ, οι οποίοι κάνουν αγώνα δρόμου ώστε να ενσωματωθούν άμεσα με την ομάδα τους.

Ο «Γηραιός», που εκπλήσσει ευχάριστα φέτος, με τον Λέβαν Καλαντάτζε να κάνει και πάλι τη διαφορά (25 πόντοι με 5 άσους) νίκησε 3-1 την Παναχαϊκή και συγκατοικεί στην κορυφή με τους «ερυθρόλευκους».

Στην τρίτη θέση ανέβηκε ο Παναθηναϊκός που εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ, καθώς παρά το αρχικό 0-1 επικράτησε 3-1 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ενώ ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε σαν σίφουνας από την Ορεστιάδα (3-0) και ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την Κύζικο 3-1.