Σάββατο, 29 Οκτωβρίου 2016 19:36

Α1 μπάσκετ: Το απόλυτο η ΑΕΚ, «θρίλερ» στην Πυλαία

Με... πολυφωνία στην επίθεση η ΑΕΚ νίκησε 78-59 στα Τρίκαλα και μετράει το απόλυτο μετά από 4 αγωνιστικές στην Α1.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκανε πολύ κακό πρώτο ημίχρονο (βρισκόταν πίσω στο σκορ με 31-32), ωστόσο «μεταμορφώθηκε» στο δεύτερο κι έφτασε άνετα στο «δίποντο».

Με 12/31 τρίποντα έναντι 4/16 των Τρικάλων και 15 λάθη των γηπεδούχων έναντι 10 δικών της, η Ένωση έκανε επίδειξη δύναμης στο δεύτερο 20λεπτο, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Κώστα Βασιλειάδη και Τζαουάντ Ουίλιαμς που τελείωσαν το ματς με 14 πόντους (4 τρίποντα) ο καθένας.

Ματς-θρίλερ έγινε στην Θεσσαλονίκη, όπου ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο... νήμα του Απόλλωνα Πατρών με 84-83, χάρις στο τρίποντο του Τζόρνταν Σαϊμπερτ, 13΄΄ πριν το φινάλε της αναμέτρησης, επιβεβαιώνοντας έστω και μ'  αυτό τον τρόπο την ανοδική του πορεία.

Επέστρεψε  στις νίκες ο Αρης, με 89-79 επί του Προμηθέα Πατρών στην Πάτρα, για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η σημερινή ήταν η 3η ήττα των Αχαιών, ενώ για τους Θεσσαλονικείς η 2η νίκη στο πρωτάθλημα.

Σε αγώνες για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ρέθυμνο-Λαύριο                       88-79
ΠΑΟΚ-Απόλλων Π.                  84-83
Προμηθέας Π.-Άρης                  79-89
Κόροιβος-Δόξα Λευκάδας         74-71
Τρίκαλα-ΑΕΚ                           59-78