Παρασκευή, 28 Οκτωβρίου 2016 22:52

Euroleague: Άλωσε το Κάουνας η Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανακάμπτει και σταθεροποιείται σε καλό επίπεδο, όπως απέδειξε και απόψε με τη νίκη της στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις με 87-74.

Η νίκη των Ισραηλινών βασίστηκε στην πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν στα 3/4 της αναμέτρησης, εξαιρουμένου του τρίτου δεκάλεπτου, απέναντι σε έναν αντίπαλο που επέμεινε πολύ στην προσπάθεια έξω από τα 6,75 μέτρα αλλά δεν δικαιώθηκε.

Η Μακάμπι προηγήθηκε σταθερά, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 21-16, έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 12 πόντους (39-27) και το ημίχρονο τη βρήκε μπροστά με 43-32.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο, πλησίασε βελτιώνοντας την άμυνά της, αλλά ο Σμιθ κράτησε όρθια την ομάδα του και της επέτρεψε να σημειώσει τη δεύτερη φετινή νίκη σε τέσσερις αγώνες.