Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου 2016 21:41

Euroleague: «Γονάτισε» και την Εφές ο Ολυμπιακός

Απολαυστικός ο Ολυμπιακός για δεύτερο στη σειρά παιχνίδι, «σκόρπισε» μέσα σε λίγες στο ΣΕΦ μετά τον Παναθηναϊκό και την Αναντολού Εφές, με 90-66, σημειώνοντας την πρώτη νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα και διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις από την ήττα στη Μαδρίτη.

Οι Πρίντεζης και Σπανούλης σημείωσαν τους 22 από τους 28 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» στο +12 (28-16).

Με τους Λοτζέσκι και Γκριν να στυνεχίζουν στο σκοράρισμα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τη διαφορά στους 19 πόντους (38-19) στο 25΄, αλλά με τον πολύ καλό Οσμάν, που είχε 15 πόντους στο ημίχρονο, οι Τούρκοι μείωσαν στο 20΄ σε 41-33.

Οι ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ ως τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά με βολές (3/3) του Σπανούλη και καλάθια των Παπανικολάου, Πρίντεζη η διαφορά έγινε και πάλι διψήφια στο 26΄ (53-43).

Η μαχητική Εφές δεν τα παράτησε και με τους Μπράουν, Γκρέιντζερ μείωσε στους 9 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (62-53), αλλά η συνέχεια ήταν εφιαλτική γι΄ αυτή.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Μιλουτίνοφ σημείωσε 6 σερί πόντους και με τις 2/2 βολές του Χάκετ το σερί ήταν 8-0 και το σκορ έγινε 70-53 στο 32΄.

Με την διαφορά να είναι στους 20 πόντους (80-60) πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν άνετα το προβάδισμα και το διεύρυναν στο τέλος, φτάνοντας στο τελικό +24.