Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2016 22:29

Μπάσκετ: Εξαιρετική Κύμη, «ταπείνωσε» τον Κόροιβο

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Α1 Ανδρών πανηγύρισε η «νεοφώτιστη» Κύμη, που συνέτριψε στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» τον Κόροιβο Αμαλιάδας 93-70, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Το πρόβλημα με το φωτισμό του γηπέδου, που προκάλεσε την καθυστερημένη έναρξη του β΄ ημιχρόνου και ύστερα οδήγησε στη διακοπή του αγώνα για περίπου 55 λεπτά δεν επηρέασε τους γηπδούχους.

Με πρωταγωνιστή τον Τσούπκοβιτς, που σκόραρε 11 πόντους (συνολικά 19) στα πρώτα 7 λεπτά, η ομάδα της Εύβοιας έκανε τρομερή εκκίνηση και ξέφυγε από νωρίς με 16 πόντους, για να επαναλάβει ανάλογο ξεκίνημα και στην αρχή της επανάληψης.

Μετά τη διακοπή του αγώνα η Κύμη δημιούργησε ένα επιμέρους σκορ 15-2, έχοντας εξαιρετικό και τον Ελ-Αμίν που μαζί με τον Τσούπκοβιτς έστειλαν με συνεχή τρίποντα τη διαφορά στο +27 (69-42 στο 28΄) και «καθάρισαν» το παιχνίδι.