Κυριακή, 09 Οκτωβρίου 2016 21:13

Μπάσκετ: Έβγαλε την υποχρέωση με Προμηθέα ο Παναθηναϊκός

Ο Προμηθέας Πατρών ήταν φιλότιμος και έδειξε καλά στοιχεία αλλά δεν ήταν σε θέση να απειλήσει τον Παναθηναϊκό, κι ας ήταν άδειο (λόγω τιμωρίας) το ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν 81-71 και ξεκίνησαν με το «δεξί» στην Α1 Ανδρών.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, χωρίς τον Τζέιμς που παρακολουθούσε τον αγώνα από την εξέδρα με δεμένο το φρεσκοχειρουργημένο δεξί χέρι του, ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (5/23 τρίποντα) και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη (15), αλλά ήταν η κλάση των μονάδων της που δεν της επέτρεψε να ανησυχήσει.

Τα καλά σημεία στο παιχνίδι των «πράσινων» ήταν η διάθεση του Μποχωρίδη, ο επιθετικός οίστρος του Μπουρούση (18 πόντοι) και η καλή συνεργασία του Παππά (15 π.) με τους ψηλούς του Παναθηναϊκού.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-17 για τους γηπεδούχους, ενώ τα τρίποντα του Φαγέ κράτησαν τον Προμηθέα κοντά στο σκορ κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-36 υπέρ του «τριφυλλιού».

Το «κλειδί» του αγώνα ήταν η τρίτη περίοδος,διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 22-12 έφτασε τη διαφορά στο 29ο λεπτό στους 17 πόντους (65-48) και μετέτρεψε το υπόλοιπο διάστημα σε τυπική διαδικασία.