Δευτέρα, 03 Οκτωβρίου 2016 00:34

Primera Division: Αντί για κορυφή... συντριβή

Βαριά ήττα από την Θέλτα με 3-4 γνώρισε στο «Μπαλαΐδος» η Μπαρτσελόνα, που έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Primera Division, μετά το «στραβοπάτημα» της Ρεάλ Μαδρίτης.

Το «δώρο» της Εϊμπάρ δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν οι «μπλαουγκράνα». Στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» η Ρεάλ Μαδρίτης απέτυχε να πάρει τους τρεις βαθμούς, καθώς βρέθηκε πίσω από το γκολ του Ρίκο στο ξεκίνημα του ματς, ωστόσο, «απάντησε» γρήγορα με τον Μπέιλ κι ενώ είχε μπροστά της περισσότερα από 70 λεπτά απέτυχε να σκοράρει ξανά.

Η Μπαρτσελόνα μετά την εξέλιξη αυτή ήθελε νίκη στο Βίγκο για να περάσει μόνη στην κορυφή, αλλά στα πρώτα 35 λεπτά βρέθηκε να χάνει από την Θέλτα με 0-3! Μείωσε σε 2-3, αλλά δέχτηκε και τέταρτο γκολ, με αποτέλεσμα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει ακόμη μία φορά με δύο γκολ του Πικέ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν:

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Μπέτις    1-0 (63΄ Βέλα)
Γρανάδα-Λεγανιές            0-1 (76΄ Ζιμανόφσκι)
Σεβίλη-Αλαβές                 2-1 (74΄, 90΄ Μπεν Γεντέρ - 84΄ Λαγκουάρντια)
Οσασούνα-Λας Πάλμας  2-2 (7΄ Ρομπέρτο Τόρες, 45΄ Σέρχιο Λεόν - 57΄ Βιθέντε Γκόμεθ, 90΄ Ντεβίντ Γκαρθία)
Λα Κορούνια-Σπόρτινγκ  2-1 (35΄ Μπόρχες, 90+2΄ Ράιαν Μπάμπελ - 65΄ Αλβαρες)
Βαλένθια-Ατλέτικο Μ.      0-2 (63΄ Γκριεζμάν, 90+3΄ Γκαμεϊρό)
Ρεάλ Μαδρίτης-Εϊμπάρ   1-1 (18΄ Μπέιλ -6΄ Ρίκο)
Μάλαγα-Αθλέτικ               2-1 (82΄ Ραμίρες, 83΄ Ντούντα - 3΄ Αντούριθ)
Εσπανιόλ-Βιγιαρεάλ         0-0
Θέλτα-Μπαρτσελόνα        4-3 (22΄ Σίστο, 31΄ Άσπας, 33΄αυτ. Ματιέ, 77΄ Πάμπλο - 58΄, 87΄ Πικέ, 64΄πεν. Νεϊμάρ)