Πέμπτη, 22 Σεπτεμβρίου 2016 00:56

Μπάσκετ: Άρεσε ο Άρης στη «φιλική» νίκη με Βενέτσια

Ο Άρης έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 80-72 απέναντι στη Βενέτσια, σε φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε σε ιταλικό έδαφος.

Οι «κίτρινοι» δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Τσαϊρέλη, που έμεινε στη Θεσσαλονίκη λόγω ενοχλήσεων στον Αχίλλειο τένοντα και τον Σανικίτζε, ο οποίος είναι στην Ελλάδα με θλάση.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 9΄ με 24-19 και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με 37-28, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-37 υπέρ των Ιταλών.

Με σερί 17-0 στην τρίτη περίοδο ο Άρης πήγε στο 43-54 και λίγο αργότερα στο 48-63. Η Βενέτσια πλησίασε στο 31΄ σε 53-61, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο την ελληνική ομάδα, που είχε κορυφαίους τους Καββαδά (17 πόντοι), Τζένκινς (16) και Μαρμπλ (11).