Κυριακή, 14 Αυγούστου 2016 20:04

Αγγλία: Στη Λίβερπουλ το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς

Με άκρως εμφατική εμφάνιση για 63 λεπτά, η Λίβερπουλ έκανε τα εύκολα δύσκολα στο «Εμιρέιτς», όπου νίκησε με 4-3 την Άρσεναλ κι έκανε το ιδανικότερο «ποδαρικό» στο νέο πρωτάθλημα της Premier League.

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ παρουσίασαν αυτοκτονικές τάσεις για περίπου 15 λεπτά, αλλά τελικά έφυγαν νικητές από το Λονδίνο απέναντι σε μία Άρσεναλ με πολλά κενά σε όλες τις γραμμές της.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ αν και προηγήθηκε στο 31΄ με τον Θίο Γουόλκοτ (ένα λεπτό νωρίτερα ο ίδιος παίκτης νικήθηκε από τον Μινιολέ στο πέναλτι που εκτέλεσε), δέχτηκε 4 γκολ στη συνέχεια (45΄+1, 56΄ Κουτίνιο), Λαλάνα (49΄), Μανέ (63΄) και βρέθηκε προ του φάσματος μίας βαριάς ήττας μπροστά στο κοινό της.

Στο 64΄ ο Τσαμπερλέιν με ατομική προσπάθεια μείωσε σε 2-4 και στο 75΄ ο Τσέιμπερς με κεφαλιά «έβαλε φωτιά» στο ντέρμπι. Η Λίβερπουλ αφυπνίστηκε στη συνέχεια, δεν κινδύνευσε και τελικά έφυγε με το σπουδαίο «διπλό».

Εύκολα  η Γιουνάιτεντ

«Ποδαρικό» με το… δεξί έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να βρίσκει και πάλι δίχτυα, οι «κόκκινοι διάβολοι» πέρασαν από το «Vitality Stadium» με 3-1 επί της Μπόρνμουθ κι έκαναν το ιδανικότερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο, οι «μπέμπηδες» προηγήθηκαν με τα γκολ των Μάτα (40΄), Ρούνεϊ (59΄) και Ιμπραΐμοβιτς (64΄), μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 69΄ με τον Σμιθ.