Τρίτη, 28 Ιουνίου 2016 23:49

Μπάσκετ: Ήττα για την Εθνική στη Σερβία

H Εθνική Ανδρών έχασε από τη Σερβία με 76-91 στο Βελιγράδι, σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας που ήταν και ο τελευταίος πριν από το προ Ολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προβλημάτισε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, απέναντι όμως σε μια ομάδα καλύτερη από όσες θα συναντήσει στην Ιταλία, ενώ σημαντική αποδείχθηκε η απουσία του Κώστα Κουφού που έμεινε εκτός λόγω γαστρεντερίτιδας.

Η Εθνική προηγήθηκε 17-11 στο 5΄ και 29-27 στο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο οι Σέρβοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 12΄ με τρίποντο του Τεόντοσιτς (34-32), ενώ με σερί 5-0 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 53-46 και διεύρυναν τη διαφορά στο +12 (75-63) στο 30΄, αφού η Ελλάδα έπασχε στην άμυνα.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Κατσικάρη πέταξαν «λευκή πετσέτα». Με σερί 10-0 το σκορ έγινε 85-65 στο 33΄, για να ρίξει τελικά τη διαφορά προς το τέλος η ελληνική ομάδα.