Τρίτη, 21 Ιουνίου 2016 21:06

EURO 2016: Πρωτιά για Γερμανία, 1-0 τη Β. Ιρλανδία

Η Γερμανία ήταν καταιγιστική απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία, έκανε 21 τελικές έναντι μίας των αντιπάλων της και τελικά νίκησε με το «φτωχό» 1-0 στο Παρίσι (Παρκ ντε Πρενς), κατακτώντας την πρώτη θέση στον Γ΄ όμιλο.

Το ματς ήταν μονόλογος των «πάντσερ» από την αρχή. Στο πρώτο ημίχρονο, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές πέτυχαν ένα γκολ, είχαν δυο δοκάρια και μερικές κλασικές ευκαιρίες που «σταμάτησαν» πάνω στον φορμαρισμένο ΜακΓκόβερν.

Το σκορ άνοιξε στο 30΄ ο Μάριο Γκόμεζ με κοντινό σουτ μετά από σύγχυση στην βρετανική περιοχή. Πριν (27΄) και μετά (34΄) το γκολ, ο Τόμας Μίλερ είχε σημαδέψει δύο φορές το δοκάρι, την πρώτη με κεφαλιά-ψαράκι και τη δεύτερη με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Όλα αυτά ουδόλως απασχολούσαν τους Βορειοϊρλανδούς οπαδούς, που κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου εμπνεύστηκαν και τραγούδησαν σύνθημα «Θα κερδίσουμε 2-1!». Τίποτα, βέβαια, δεν συνηγορούσε σ΄αυτή την αισιόδοξη πρόβλεψη, καθώς οι Γερμανοί είχαν σε συντριπτικά ποσοστά την κατοχή της μπάλας και συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες.

Η ευχή τους δεν έγινε πραγματικότητα, όμως οι πιθανότητες για πρόκριση στους «16» παραμένουν αυξημένες, αφού η Βόρεια Ιρλανδία έβαλε ήδη «από κάτω» την Αλβανία και χρειάζεται να περάσει ακόμα μία από τις ομάδες που θα καταταγούν τρίτες.

Να σημειωθεί ότι το σημερινό αποτέλεσμα στέλνει την τρίτη του Β΄ ομίλου, Σλοβακία στους «16», καθώς οι τέσσερις βαθμοί αποδείχθηκαν υπεραρκετοί.