Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2016 10:10

Copa America: Στους ημιτελικούς οι ΗΠΑ

Το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του επετειακού, Copa America, εξασφάλισαν οι Ηνωμένες Πολιτείες, μετά τη νίκη τους με 2-1 επί του Ισημερινού.

Για πρώτη φορά μετά από το 1995 οι ΗΠΑ κατάαφεραν να περάσουν στην τετράδα της διοργάνωσης. Οι «οικοδεσπότες» έφτασαν στη νίκη με μεγάλη προσπάθεια και θα αντιμετωπίσουν το νικητή του αγώνα ανάμεσα στην Αργεντινή και στη Βενεζουέλα.

Το παιχνίδι είχε πολλή ένταση, νεύρα, δυνατές μάχες και δύο αποβολές. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22’ με κεφαλιά του Κλιντ Ντέμπσεϊ. Με 10 παίκτες συνέχισαν οι ομάδες από το 52ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Τζόουνς (ΗΠΑ), ενώ με δεύτερη ο Βαλένσια (Ισημερινός).

Το 2-0 για τους Αμερικανούς ήρθε στο 65΄ από τον Ζάρντες, παρ΄ όλα αυτά ο Αρόγιο έβαλε «φωτιά» στο ματς στο 74΄ (2-1). Οι παίκτες του Ισημερινού πίεσαν πάρα πολύ στα τελευταία 15 λεπτά, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες, αλλά οι παίκτες του Κλίνσμαν άντεξαν και πανηγύρισαν τη νίκη-πρόκριση στην ημιτελική φάση του Copa America.