Πέμπτη, 09 Ιουνίου 2016 11:58

Copa America Centenario: «Τυφώνας» η Βραζιλία, 7-1 την Αϊτή

Η Βραζιλία επιζητούσε ένα ξέσπασμα και βρήκε την ιδανική ευκαιρία απέναντι στην Αϊτή, την οποία «κονιορτοποίησε» με 7-1 στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου και της 2ης αγωνιστικής στο Κόπα Αμέρικα που φιλοξενείται στις ΗΠΑ.

Ο Φελίπε Κουτίνιο άνοιξε στο 14΄ κι έκλεισε το σκορ στις καθυστερήσεις, ενώ σημείωσε στο 29΄ και το δεύτερο γκολ της «Σελεσάο», με τους Ρενάτο Αουγκούστο (34΄, 86΄), Γκαμπιγκόλ (59΄), Λούκας Λίμα (67΄) να σημειώνουν τα υπόλοιπα τέρματα των «βερντεόρο» και τον Μαρσελέν να μειώνει για την Αϊτή στο 70΄.

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου, ανάμεσα σε Εκουαδόρ και Περού, ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2. Οι Περουβιανοί προηγήθηκαν γρήγορα 2-0 με τους Κουέβα στο 5ο και Φλόρες στο 13ο λεπτό, αλλά δεν νίκησαν.

Το Εκουαδόρ μείωσε αρχικά με τον Βαλένσια στο 39΄, ενώ ο Μπολάνιος έγραψε το 2-2 στο 47ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της συνάντησης.