Πέμπτη, 26 Μαΐου 2016 12:10

NBA: Το Κλίβελαντ διέλυσε τους Ράπτορς

Το Κλίβελαντ συνέτριψε τους Ράπτορς με 116-78 στον πέμπτο αγώνα της σειράς των τελικών της ανατολικής περιφέρειας και απέχει πια μόλις μία νίκη από την πρόκριση στα τελικά του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν παράσταση για μια ομάδα, με το Τορόντο να μένει πολύ πίσω από το ημίχρονο, που έληξε με 65-34 για τους Καβαλίερς κι ενώ οι Καναδοί είχαν μείνει για περίπου οκτώ λεπτά χωρίς να σκοράρουν!

Οι ΛεΜπρόν Τζέιμς με 23 πόντους, οκτώ ασίστ και έξι ριμπάουντ, Κέβιν Λαβ με 25 πόντους και Κάιρι Ίρβινγκ με 23 βοήθησαν τους «ιππότες» να φτάσουν στο 3-2

Από το Τορόντο επέπλευσε ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 14 πόντους. Το Κλίβελαντ μπορεί να τελειώσει τη σειρά το Σάββατο στο «Canada Centre Air» και να επιστρέψει στους τελικούς για δεύτερη συνεχή χρονιά.