Κυριακή, 08 Μαΐου 2016 10:02

NBA: Μείωσαν οι Μπλέιζερς

Οι Μπλέιζερς έχουν σφυγμό, έχουν ψυχή και, εν τέλει, δεν έχουν να χάσουν και τίποτα απέναντι στους Γουόριορς, οπότε παίζοντας χωρίς άγχος νίκησαν στο Πόρτλαντ με 120-108 τους επίδοξους για δεύτερη σερί χρονιά πρωταθλητές.

Οι γηπεδούχοι στήριξαν την επικράτησή τους στην εξαιρετική εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο και τον Ντέμιαν Λίλαρντ, που έκανε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 40 πόντους (8/13 τρίποντα), βοηθώντας την ομάδα του να μειώσει τη σειρά σε 1-2.

Οι Μπλέιζερς, που προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 20 πόντων, είχαν επίσης εξαιρετικούς τους Αλ Φαρούκ Αμίνου και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Το Γκόλντεν Στέιτ, που στερήθηκε για ακόμη έναν αγώνα τις υπηρεσίες του Στεφ Κάρι, είχε τον Ντρέιμοντ Γκριν με 37 πόντους (8/12 τρίποντα) και τον Κλέι Τόμπσον με 35 (5/9), ενώ θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ περισσότερο στο ίδιο γήπεδο τα ξημερώματα της Τρίτης, αν δεν θέλει να δει τη σειρά στο 2-2.

Το Τορόντο ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας νικώντας 95-91 στο Μαϊάμι τη Χιτ και παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 χάρις, κυρίως, στον επιθετικό οίστρο του Κάιλ Λάουρι, που σκόραρε 33 πόντους με τους 29 απ΄ αυτούς να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την άλλη πλευρά ο Ντουέιν Γουέιντ είχε 28 πόντους, βοήθησε την ομάδα του να επιστρέψει από το -13 αλλά το Μαϊάμι δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή, χάνοντας μάλιστα στο δεύτερο 12λεπτο με τραυματισμό στο δεξιό γόνατο τον Χασάν Γουάιτσαϊντ.

Το Τορόντο έχασε επίσης τον σέντερ του, Γιόνας Βαλαντσιούνας, με διάστρεμμα, ενώ και ο τέταρτος αγώνας της σειράς θα φιλοξενηθεί στο Μαϊάμι τα ξημερώματα της Τρίτης.