Τετάρτη, 04 Μαΐου 2016 19:47

Μπάσκετ: Με συνοπτικές διαδικασίες το 1-0 ο Ολυμπιακός απέναντι στην ΑΕΚ

Σε... προπόνηση μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον πρώτο αγώνα της σειράς των ημιτελικών στην Α1 Ανδρών με την ΑΕΚ, την οποία συνέτριψε στο ΣΕΦ με το ευρύ 93-58 και την περιμένει την Παρασκευή στο ΣΕΦ για το δεύτερο παιχνίδι.

Ουσιαστικά, η αντίσταση της Ένωσης κράτησε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 21-14. Από εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι», έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 52-30 και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους.

Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορία τους απέναντι στην «Ένωση» με την τελική διαφορά των 35 πόντων, καθώς η προηγούμενη ήταν +32 πόντοι (82-50) και είχε καταγραφεί στις 31 Οκτωβρίου 2010.

Η πειραϊκή ομάδα βάσισε την άνετη επικράτηση στην πιεστική άμυνά της, μέσω της οποίας βρήκε εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και έφτασε στο σημείο να σημειώσει παραλίγο 100 πόντους.

Στην απέναντι πλευρά, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και μοιραία γνώρισε μια βαριά ήττα, στον πρώτο αγώνα της στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος ύστερα από 11 χρόνια.