Δευτέρα, 02 Μαΐου 2016 23:59

Πέρασε (3-2) από τη Γένοβα η Ρόμα

Εχοντας εξασφαλίσει ήδη από χθες χάρη στη νίκη της Λάτσιο επί της Ιντερ την έξοδο στο Champions League, η Ρόμα πέρασε απόψε νικηφόρα με 3-2 από τη Γένοβα, για την 36η αγωνιστική του Campionato.

Νικηφόρα πέρασε η Ρόμα από το «Λουίτζι Φεράρις» της Γένοβας, επικρατώντας με 3-2 της Τζένοα σε έναν πολύ ενδιαφέροντα αγώνα, με εξαιρετική διακύμανση στο σκορ.

Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6΄ με τον Σαλάχ, αλλά ο Ταχτσίδης ισοφάρισε στο 13΄ και ο Παβολέτι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 65΄.

Ο Τότι, που είχε μπει αλλαγή στο 68΄, ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα για τους «τζαλορόσι», που έφτασαν τελικά στη νίκη με το γκολ του Ελ Σαραουί στο 87΄.

Στο τελευταίο παιχνίδι της 36ης αγωνιστικής, η Νάπολι νίκησε δύσκολα στο «Σαν Πάολο» με 2-1 την Αταλάντα και προσπέρασε εκ νέου τη Ρόμα ανακτώντας τη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα γκολ του Ιγκουαΐν, στο 10ο και 77ο λεπτό, για να μειώσουν απλώς οι «μπεργκαμάσκι» με αυτογκόλ του Αλμπιόλ στο 85΄.