Σάββατο, 16 Απριλίου 2016 21:08

Μπάσκετ: Ξεκίνημα στα πλέι οφ με break στο ΟΑΚΑ για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» στο ΟΑΚΑ, καθώς νίκησε την ΑΕΚ με 83-78 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ της Α1 Ανδρών κι έκανε το break από την πρώτη αναμέτρηση.

Η μακεδονική ομάδα έχει πια τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, καθώς ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (23/4) στο κλειστό της Πυλαίας.

Το ματς κρίθηκε από την απίστευτη επιθετική παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων, που ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο χάνοντας στο 30΄ με 52-61 και το τελείωσαν έχοντας σκοράρει 31 πόντους σε 10 λεπτά.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χάτσερ με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Βασιλειάδης με 17 και το τρίποντο στα 38΄΄ πριν τη λήξη, όταν έκανε το 75-78.

Από την Ένωση κορυφαίος ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους, αλλά και δύο σημαντικά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα που έκριναν την αναμέτρηση και ήταν λάθος πάσα στα 17΄΄ και άστοχο τρίποντο στα 6΄΄ πριν τη λήξη.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πια κοντά στην ανατροπή μιας δυσμενούς παράδοσης, που τον θέλει να μην προκρίνεται όταν αγωνίζεται στον πρώτο γύρο των πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας.