Παρασκευή, 15 Απριλίου 2016 00:12

Europa League: Ποδοσφαιρική εποποιία στο «Άνφιλντ», στους «4» η Λίβερπουλ

Απίθανα πράγματα έγιναν απόψε στο «Άνφιλντ», όπου Λίβερπουλ και Ντόρτμουντ διαφήμισαν το ποδόσφαιρο στο κορυφαίο παιχνίδι της χρονιάς στα Κύπελλα Ευρώπης.

Οι «κόκκινοι» βρέθηκαν να χάνουν 0-2 και 1-3 από τους Γερμανούς αλλά πήραν τη νίκη με 4-3 και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ θυμίζοντας τη νύχτα της Κωνσταντινούπολης το 2005, όταν κατάκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ στα πέναλτι ενώ έχανε 0-3 από τη Μίλαν.

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε παγώνοντας την εξέδρα των Άγγλων καθώς πριν το δεκάλεπτο το σκορ ήταν 0-2 με τα γκολ των Μχιταριάν στο 5ο και Ομπαμεγιάνγκ στο 9ο λεπτό, υπερκαλύπτοντας το 1-1 στη Βεστφαλία.

Στο 48΄ ο Όριτζι έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους, αλλά στο 57΄ το γκολ του Ρόις φάνηκε να «κλειδώνει» την πρόκριση για τους φιλοξενούμενους. Ο Κουτίνιο όμως μείωσε εκ νέου στο 66΄ και στο 78΄ ο Σακό με κεφαλιά ισοφάρισε, για να έρθει η ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Στο πρώτο λεπτό ο Λόβρεν με κεφαλιά έγραψε το 4-3 και ολοκλήρωσε το θαύμα της Λίβερπουλ, η οποία έτσι διατήρησε το αήττητο που έχει απέναντι στις γερμανικές ομάδες στα ευρωπαϊκά Κύπελλα, όπου μετρά 13 νίκες και 4 ισοπαλίες.