Σάββατο, 09 Απριλίου 2016 20:01

Βόλεϊ: Ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό ο Α.Ο. Θήρας

Πολύ... σκληρός για να αποκλειστεί τόσο εύκολα αποδείχτηκε ο Α.Ο. Θήρας, που «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα τον Παναθηναϊκό, καθώς επικράτησε με 3-1 στη Σαντορίνη στο δεύτερο αγώνα της σειράς των ημιτελικών της Α1 Γυναικών και ισοφάρισε σε 1-1.

Η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί, πλέον, σε τρίτο και τελευταίο αγώνα, που θα διεξαχθεί την Τρίτη 12/4 στο κλειστό της Κυψέλης. Η γηπεδούχος ξεκίνησε καλύτερα και είχε τον έλεγχο από την αρχή (8-4, 12-6), με τις «πράσινες» να μειώνουν σε 14-11 αλλά να μην μπορούν να πλησιάσουν περισσότερο και να χάνουν το σετ με 17-25.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-19, ενώ στο τρίτο οι ομάδες πήγαιναν μαζί ως το 18-17, που έγινε 20-17 με άσο της Σκορδίλη και τις φιλοξενούμενες να πλησιάζουν σε 20-21, αλλά η Μπρίνκμαν με κόντρα επίθεση έκανε το 24-21 για να κλείσει το σετ με χαμένο σερβίς της Μερτέκη.

Η Θήρα απόκτησε γρήγορο προβάδισμα στο 4ο σετ (6-3), ωστόσο ο Παναθηναϊκός με πίεση στο σερβίς προσπέρασε με 10-14 (από 10-9), αλλά έχασε γρήγορα τη διαφορά (13-14) και το 14-16 έγινε 17-16 (άουτ Μερτέκη), για να φτάσουμε στο 20-20.

Η Βίντοβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΑΟ Θήρας (21-20), για να ακολουθήσει λάθος πέρασμα της Τσίμα, κόντρα επίθεση της Βίντοβιτς και άσος της Μπρίνκμαν που έφερε το σκορ στο 24-20. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 24-22, όμως η Βίντοβιτς τελείωσε την επόμενη επίθεση και έτσι ο ΑΟΘ πήρε τη νίκη στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.